Serrapeptáza - Váš najlepší priateľ v boji s chorobami.

Čo je serapeptáza?

 

Serapeptáza, nazývaná aj serapeptidáza alebo seratopeptidáza, je enzým, ktorý rozkladá alebo odbúrava proteínové častice.

Vytvára ho priadka morušová, ktorá ho používa na rozklad morušových listov, ktorými sa živí, ale aj na rozpúšťanie svojich zámotkov z pevných vláken (používaných na výrobu hodvábu), keď sú pripravené stať sa motýľom.  

Je to stredne veľký žltobiely motýľ s rozpätím krídel až do 45 mm, ktorý je známy ako producent hodvábu.  Z hľadiska svojej reprodukcie je celkom závislý od človeka, lebo vo voľnej prírode sa už nevyskytuje. Potravou húseníc je výhradne lístie z moruší. 

Enzým produkuje  priateľská baktéria žijúca vo vnútornostiach priadky morušovej. Živé organizmy si vytvárajú enzýmy, aby dokázali urýchliť  špecifické chemické procesy. Pre priadku morušovú je enzým serratia peptidase nevyhnutný na prežitie. Keď totiž dokončí svoju premenu na nočného motýľa, bez tohto enzýmu by ostala uväznená vo vnútri zámotku, ktorý je upradený z jedného pevného hodvábneho vlákna. No vďaka účinným rozkladovým vlastnostiam enzýmu, s tým motýľ nemá žiaden problém.

Zaujímavosťou je, že látky, s ktorými enzýmy reagujú, sú veľmi špecifické. Vďaka tomu Serapeptáza rozkladá len neživé enzýmy, ako napr. zámotok z hodvábneho vlákna , a nie tie, s ktorými je tvorené telo priadky morušovej. Napriek tomu, že Serapeptáza má v prírode veľmi špecifickú rolu, pomocou výskumov sa zistilo, že ponúka aj niekoľko prospešných „vedľajších“ účinkov pre ľudské telo. Keď sa tento enzým požije orálne na lačno, tak sa cez stenu v tenkom čreve dostane do krvného obehu. Po uvoľnení do tela pomáha odbúravať odumreté časti buniek, ktoré inak spôsobujú zápal a prílišné zaťažovanie imunitného systému.

Čo majú upchatý nos, infekcia ucha a pooperačný opuch spoločné?  Ich prvotnou príčinou je zápal.

Naše telo zápal miluje aj nenávidí – zápal je prirodzenou odpoveďou potrebnou na ochranu tela a nástrojom v procese hojenia, ale spôsobuje aj bolesť a opuch, tvorbu hlienu a zosilnenie príznakov infekcie, ako sú začervenanie, pálenie a vznik tepla. Zápal v tele môže súčasne obmedziť fungovanie kĺbu, poškodiť kosť a viesť k problémom so srdcom a nervovou sústavou.

Výskum zameraný na hľadanie prirodzeného lieku na zmiernenie bolesti a zápalu, ktoré sprevádzajú určité stavy, bez vedľajších účinkov viedol k objaveniu serapeptázy. Ako už bolo spomenuté, spoločnosť Enerex bola prvou spoločnosťou, ktorá predstavila serapeptázu v Kanade.

 

Zázračná liečivá sila priadky morušovej?

 

V prípade serapeptázy, ktorá je klasifikovaná ako proteolytický enzým sa predpokladá, že pôsobí štyrmi spôsobmi:

  1. Zmierňuje chronickú bolesť tým, že blokuje v tele uvoľňovanie amínov (prirodzené chemické  látky) vyvolávajúcich pocit bolesti v zapálenom tkanive.                                                                                  
  2. Znižuje zápal tým, že zrieďuje tekutiny, ktoré sa tvoria v dôsledku zápalových podmienok,  a prispieva k ich odvádzaniu. Tým urýchľuje aj obnovenie tkaniva.                                                                           
  3. Ako proteolytický enzým odbúrava odumreté alebo poškodené tkanivo (bez poškodenia živého tkaniva) tým, že tieto proteínové vedľajšie produkty rozpúšťa.                                                                  
  4. Pôsobí ako mukolytický enzým prispievajúci k rozpúšťaniu hlienu, ktorý má proteínovú bázu.

 

Viac ako 30 rokov klinických výskumov potvrdzuje bezpečnosť a účinnosť serapeptázy pri širokom spektre ochorení.